Adventní kalendář, historie a původ

Adventní kalendář, historie a původ

Počátky adventních kalendářů můžeme pozorovat již v 19. století. První styly pocházely z protestantské oblasti. Náboženské rodiny vytvořily křídou označení pro každý prosincový den až do Štědrého dne. První známý adventní kalendář, který byl vyroben ruční prací, je z roku 1851.

https://www.oskarek.cz/adventni-kalendare-pro-dospele/505-dreveny-adventni-kalendar-serviruje-se-advent.html

Také se používal adventní svícen - svíčka pro každý z 24 dnů do Vánoc. Nyní máme obdobu v podobě adventního věnce. V náboženských rodinách byly na zeď zavěšeny malé obrázky - jeden na každý prosincový den. Další tradicí bylo malovat čáry křídou na dveře, každý den až do Štědrého dne. V roce 1902 vydalo křesťanské knihkupectví v Hamburku vánoční hodiny, které byly velmi podobné těm, které byly publikovány v roce 1922 tiskařskou společností St. Johannis.

https://www.oskarek.cz/adventni-kalendare-pro-dospele/501-dreveny-adventni-kalendar-domecky-home-bily.html

Rakouské zemské muzeum zmiňuje rok 1903 jako rok prvního tištěného adventního kalendáře. V roce 1904 byl do novin „Neues Tagblatt Stuttgart“ vložen adventní kalendář jako dárek pro jejich čtenáře. Gerhard Lang na rozdíl od výše uvedeného Esther Gajek říká, že první tištěný exemplář vyrobil v roce 1908 syn švábského farníka Gerhard Lang (narozen v roce 1881 v Maulbronnu v Německu - zemřel v roce 1974). Když byl dítě, jeho matka mu vyrobila adventní kalendář s 24 „Wibbele“ (malé bonbóny), které byly přilepené na kartonu. Později byl Lang účastníkem tiskárny Reichhold & Lang. Produkoval malé barevné obrázky, které bylo možné každý den v prosinci připevňovat na lepenku. Jednalo se o první tištěný adventní kalendář, i když bez otevírání oken, publikovaný v roce 1908. Tento kalendář byl pojmenován „Vánoční kalendář“ nebo „Mnichovský vánoční kalendář“.

Na začátku 20. století Lang vyrobil první adventní kalendáře s malými dvířky k otevření. V této době začala společnost Sankt Johannis Printing Company vyrábět náboženské adventní kalendáře s biblickými verši místo obrázků za dveřmi. Popularita adventního kalendáře se začala šířit po celém světě. Ale ve třicátých letech musel Lang svou společnost zavřít. Do té doby vyrobil asi 30 různých návrhů. Druhá světová válka ukončila úspěch této německé tradice. Karton byl přidělen na příděl a bylo zakázáno vyrábět kalendáře s obrázky.

https://www.oskarek.cz/adventni-kalendare-pro-deti/455-adventni-kalendar-bear.html

První tištěný exemplář po válce vytiskl Richard Sellmer v roce 1946. Byl to adventní kalendář „Malé městečko“, který je dodnes k dispozici. Od té doby jsou adventní kalendáře od Sellmer Verlag k dispozici pro staré i mladé. Adventní kalendáře plné čokolády byly k dispozici již v roce 1958. V dnešní době je adventní kalendář - naplněný čokoládou nebo bez náplně - velmi běžný jako reklamní předmět. V tomto segmentu dominují hlavně moderní designy. Čokoládové adventní kalendáře vyrábějí hlavně výrobci cukrovinek. Richard Sellmer každý rok nabízí 6 různých tradičních designů .

https://www.oskarek.cz/adventni-kalendare-pro-dospele/457-adventni-kalendar-svadlenka.html

Mezitím se také stal populární tzv. „ Živý adventní kalendář “. S touto formou adventního kalendáře se lidé každý den v adventu scházejí před jiným oknem, které je vyzdobeno na Vánoce. U okýnka se zpívají písničky, vyprávějí vánoční příběhy a kulinářské speciality. Tato forma je obzvláště oblíbená u církevních komunit.

https://www.oskarek.cz/adventni-kalendare-pro-deti/488-dreveny-adventni-kalendar-domecek-modry.html

Další moderní formou adventního kalendáře je „ virtuální adventní kalendář “. Ten má využití pouze interaktivně na internetu. V příslušný prosincový den si uživatel aktivuje odpovídající číslo a obdrží online např. videa, krátké hudební skladby, tomboly nebo poukázky.

Všechny výše uvedené kalendáře a spoustu dalších můžete zakoupit u nás v e-shopu.

Vaše komentáře

Zanechte nám Váš názor